Sign Up

Sign In

محققان خواستار تغییر نام اصطلاح «نقطه جی» (G-spot) به «ناحیه جی» (G-zone) شدند و می‌گویند اسم کنونی «گمراه‌کننده» است.

دکتر ایروین گلدشتاین، سردبیر مجله بررسی‌های پزشکی روابط جنسی (Sexual Medicine Reviews)، محل انتشار این یافته‌ها، همراه با دو نویسنده دیگر این مطالعه، کشف کرده‌اند که پنج بافت محرک جنسی جداگانه هم وجود دارد که عملکردی همانند نقطه جی دارند.

نقطه جی بخشی در دیواره جلوی بالایی در داخل واژن است. تحریک این «نقطه» می‌تواند به برانگیختگی جنسی یا «ارگاسم» منجر شود.

پنج بخش دیگر که کارشناسان نام‌گذاری کرده‌اند، عبارتند از: حباب کلیتورال، دیواره قدامی واژن، مجرای ادرار، پایک‌های کلیتورال، و غدد اطراف مجاری ادرار.

نقطه جی این نام را نخستین بار از ارنست گرفنبرگ، پزشک آلمانی متخصص زنان، گرفت که اولین بار در دهه ۱۹۵۰ ناحیه لذت جنسی را توصیف کرد.

هرچند خود گرفنبرگ این نقطه را نام‌گذاری نکرد، «نقطه گرفنبرگ» در دهه ۱۹۸۰ در متنی درباره ارگاسم زن آمد.

گلدشتاین و سایر نویسندگان آن تحقیق، حالا ادعا می‌کنند که نام درست‌ آن، «ناحیه گرفنبرگ» یا «ناحیه جی» است.

نویسندگان آن مطالعه نوشتند: «بر اساس توصیفی که گرفنبرگ از دیواره قدامی واژن کرده است که «ناحیه مجزایی مخصوص لذت جنسی» را شامل می‌شود»، معتقدیم اصطلاح «نقطه جی» که ۳۱ سال بعد آدیگو و همکارانش اولین بار به‌کار بردند، گمراه‌کننده بوده است.»

آنان گفتند، به نظر می‌رسد که این ناحیه «نه یک نقطه»، بلکه پنج بافت مجزا است. آنان پس از تحلیل دوباره توصیف اصلی گرفنبرگ و سه عملکردی که از ابتدا برای این ناحیه تعریف کرده  بود(یعنی «احساسات لذت‌بخش»، «تورم» و «آزاد کردن مایع»)، به این نتیجه رسیدند.

نویسندگان گفتند «به زعم ما نام فعلی «نقطه جی» گمراه‌کننده، و بنابراین نامناسب است.»

«می‌توان به این پنج ناحیه مخصوص لذت جنسی واقع در دیواره قدامی واژن نام دقیق‌تر و مناسب‌تر ناحیه گرفنبرگ یا ناحیه جی داد.»

انزال زنانه چیست، چه انواعی دارد، منشأ آن از کجاست؟

برخی از زنان هنگام اورگاسم، مایعی از مجرای ادرارشان بیرون می‌آید که به آن انزال زنانه گفته می‌شود. این میزن در بدن برخی از زنان کم و در بدن عده دیگری، زیاد است. بعضی از گزارش‌های زنان از عمل انزال حاکی از این است که بعد از عمل انزال، آب خارج شده به مقداری بوده که به نظر رسیده که تخت خیس شده است.

چند مطالعه کوچک نشان داده‌اند که مایع سفید شیری، از غددی خاص در بدن زنان ترشح می شود. بخشی از جامعه پزشکی بر این باور هستند که این غدد به پروستات مردانه شباهت دارد، اگرچه اندازه و شکل آن‌ها بین زنان تفاوت بسیاری دارد و عملکرد دقیق آن‌ها ناشناخته است.
براساس مطالعه‌ای که روی ۳۲۰ زن از سراسر جهان انجام گرفت، مشخص شد مقدار مایع آزاد شده می‌تواند از حدود ۰.۳ تا بیش از ۱۵۰ میلی‌لیتر متغیر باشد.

انزال زنانه چگونه حاصل می‌شود؟

انزال بعضی از زنان در طول ارگاسم رخ می‌دهد. مطالعات زنان نشان داده‌اند که بیشتر انزال در زنان هنگام تحریک جنسی “نقطه G” اتفاق می‌افتد. نقطه G پس از تحریک، متورم می‌شود و شروع به تخلیه مایع از طریق مجرای ادرار می‌کند.
مطالعات بالینی نشان داده‌اند که پاسخ زن به تحریک نقطه G بسیار شبیه به پاسخ مردانه به تحریک پروستات است. دو ثانیه اول تحریک، میل شدید به ادرار کردن را ایجاد می‌کند، اما به سرعت با لذت جنسی قابل توجه جایگزین می‌شود.

بازسازی یک کلاسیک قدیمی؛ آیا زنان می‌توانند انزال کنند؟

در آغاز قرن بیستم، رنسانس مطالعات انزال زنان رخ داد. مقالات اولیه‌ای که در مورد این پدیده بحث می‌کردند، فاقد نظر واحدی در این زمینه بودند. در مورد این‌که آیا یک مایع ممکن است پس از ارگاسم از اندام تناسلی زن خارج شود و در صورت خروج، از کجا آمده یا از چه چیزی ساخته شده است، به طور دقیق مشخص نبود.
ارنست گرافنبرگ (کسی که اولین بار نقطه G را توصیف کرد) در دهه ۱۹۵۰ ایده بحث‌برانگیزی را مطرح کرد. او فرض کرد تحریک نقطه G مسئول انزال مایع از طریق غدد اسکین است. علی‌الرغم موقعیت او به عنوان یک محقق محترم، توصیفات کامل او از انزال زنان توسط دانشگاهیان در بهترین حالت، اشتباه و در بدترین حالت، جعلی بود.
پس از گرافنبرگ، نوشته‌های زیادی در رد مفهوم انزال زنانه منتشر شدند. حتی آلفرد کینزی که به خاطر ابداع مقیاس کینزی معروف است و از بسیاری جهات پدر سکسولوژی مدرن به حساب می‌آید، پس از بررسی انزال زنانه ادعا کرد به دلیل انقباضات واژن، این مایع از دیواره‌های واژن بیرون می‌آید و بنابراین “انزال واقعی” نیست. در واقع، راه درازی طی شد تا پژوهش‌گران به این نتیجه برسند که انزال در زنان وجود دارد.

چند درصد از زنان انزال را تجربه می‌کنند؟

طبق برخی مطالعات، ۱۰درصد از زنان این پدیده را به شکلی تجربه می‌کنند. آنان گاهی اوقات در حین هیجان شدید جنسی یا در حین ارگاسم، مایع شفافی از مجرای ادرارشان خارج می‌شود. این مایع بسیار شبیه مایع تولید شده توسط غده پروستات در مردان است.

تفاوت انزال زنانه با ارگاسم

ارگاسم با انزال یکسان نیست، اگرچه این دو اغلب با هم اتفاق می‌افتند. ارگاسم نقطه اوج برانگیختگی جنسی یا آزاد شدن تنش جنسی است که در سراسر بدن احساس می‌شود؛ از سوی دیگر، انزال شامل ترشح مایعاتی است که در طول فعالیت جنسی جمع شده‌اند. البته انزال در زنان برای همه اتفاق نمی‌افتد. درصد بالایی از زنان در هنگام ارگاسم، انزال انجام نمی‌دهند. انزال در بخشی از زنان نیز پس از به اتمام رسیدن ارگاسم و آرامش پیدا کردن، اتفاق می‌افتد.

منبع: ایندیپندنت فارسی

برای مطالعه بیشتر

Scroll to Top