Sign Up

Sign In

عشق در زندگی زوج‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما برای حفظ روابط، عشق به تنهایی کافی نیست. اگر می‌خواهید رابطه عاشقانه خود را حفظ کنید، باید بتوانید به برخی سوالات پاسخ دهید.

خبرگزاری رکنا در گزارشی به نقل از یک کارشناس روابط عاطفی می‌نویسد:  «خیلی خوب است که شما همدیگر را دوست دارید و عاشق هم هستید، اما عشق کافی نیست.»

به گفته این کارشناس، افراد باید قبل از هر چیزی به این سوالات پاسخ دهند:

۱. شریک عاطفی شما چگونه با شما رفتار می‌کند؟ آیا مهربان، خوش‌رفتار و مراقب است یا مردم‌آزاری است که شما را فقط برای خوش‌گذرانی می‌خواهد؟

۲. آیا حس می‌کنید از امیدها، آرزوها و اهداف آینده‌تان حمایت می‌شود؟ این نکته برای داشتن رابطه سالم بسیار اهمیت دارد.

۳.  آیا حس می‌کنید که نیازهای عاطفی‌تان برآورده می‌شود؟ آیا حس می‌کنید که دیده، درک و حمایت می‌شوید؟ یا خودتان را عقب نگه می‌دارید، زیرا طرف عشقی‌تان نمی‌داند چطور از شما حمایت کند؟

۴. آیا در کنار او به اندازه کافی احساس امنیت و ایمنی دارید که خودِ واقعی‌تان را نشان دهید یا در مقابلِ آن‌ها فقط بخش‌هایی از شخصیت‌تان را ظاهر می‌کنید و بقیه را می‌پوشانید؟

۵. آیا می‌توانید «نه» بگویید و بدون اینکه احساس گناه یا خودخواهی کنید برای خودتان مرز تعیین کنید؟ آیا مجبور شده‌اید کاری که رضایت نداشتید را انجام دهید؟ حتی در عاشقانه‌ترین روابط هم رضایت قلبی هم‌چنان مهم است.

۶. آیا بعد از جروبحث می‌توانید مشکلات را حل کنید، دوباره با هم پیوند برقرار کنید، حس کنید همه حرف‌ها زده شده یا اینکه حس می‌کنید به لحاظ عاطفی از شما انرژی گرفته شده و خسته هستید؟

بسیاری از کسانی که با این پرسش‌ها مواجه شده‌اند می‌گویند آرزو می‌کردند قبل از ازدواج به این پرسش‌ها پاسخ می‌دادند.

اگر می‌خواهید رابطه عاشقانه و در عین حال محکمی داشته باشید، سعی کنید این نکات را در زندگی خود رعایت کنید.

نشانه‌ های اعتیاد به عشق چیست؟

برخی از الگوهای رفتاری می‌توانند مشکل ساز و حتی اعتیادآور شوند. تا به امروز، “راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)” اختلال قمار و اختلال بازی اینترنتی را به عنوان اعتیادهای رفتاری می‌شناسد. اما از آنجایی که اعتیاد به عشق و رابطه عاطفی یک تشخیص رسمی نیست، آن را در (DSM-5) نخواهید یافت. کارشناسان همچنین هیچ معیار یا علامت رسمی که این الگوی رفتاری تحت عنوان اعتیاد به عشق را مشخص ‌کند، مطرح نکرده‌اند.

با این اوصاف، چند الگوی کلیدی در رفتار شما ممکن است کاوش عمیق‌تری را بطلبد و بهتر باشد با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. افرادی که به دام اعتیاد به عشق می‌افتند از توجه به خود و احساساتشان غافل هستند و در صورت قطع رابطه دچار افسردگی خواهند شد، به همین جهت برخی از افرادی که دچار اعتیاد به رابطه عاطفی هستند حتی گاهاً وارد چند رابطه می‌شوند تا در صورت بهم خوردن یک رابطه رابطه‌ای دیگر جهت تنها نماندن داشته باشند.

منبع: العين فارسی

برای مطالعه بیشتر

Scroll to Top